Per metus atliekamų abortų skaičius Lietuvoje, pasak oficialiosios statistikos, mažėja jau kurį laiką. Nepaisant to, vien 2018 m. mūsų šalyje dėl dirbtinio nėštumo nutraukimo dienos šviesos neišvydo 3590 kūdikių. Ko trūksta, kad ši liūdna statistika mažėtų sparčiau?
Seimo Sveikatos apsaugos komiteto pirmininkės Astos Kubilienės teigimu, daugiau gyvybių išgelbėti padėtų valstybinis pagalbos krizinį nėštumą patiriančioms moterims mechanizmas. Kol tokio mechanizmo nėra, paslaugas nėščiosioms siūlo nevyriausybinės organizacijos, tokios kaip Vilniuje veikiantis Krizinio nėštumo centras (KNC). Rugpjūčio 05 d. A. Kubilienė apsilankė KNC, siekiantį atkreipti visuomenės, žiniasklaidos ir medikų dėmesį į esamas problemas, galimus jų sprendimų būdus ir svarbią šio centro misiją.
KNC – daugiau nei penkerius metus Vilniuje veikianti nevyriausybinė organizacija, padedanti moterims, išgyvenančioms neplanuotą nėštumą, nėštumo nutraukimą bei vaikelio netektį dėl persileidimo ar priešlaikinio gimdymo. Tai vienintelė organizacija Lietuvoje, nemokamai teikianti kompleksinę psichologinę, socialinę ir materialinę pagalbą. KNC dirba psichologai, ginekologai, akušeriai, teisininkai, genetikai, talkina savanoriai. Ši organizacija vykdo tęstinius projektus, kuriuos finansuoja įvairūs fondai, verslo įmonės bei privatūs asmenys. KNC nurodo, jog 2018 m. nėščiosioms ir pagimdžiusioms moterims suteikė beveik 1300 konsultacijų bei finansinės paramos už beveik 13 tūkst. Eur.
Daugelyje Europos šalių valstybė bendradarbiauja su panašiomis nevyriausybinio sektoriaus organizacijomis, siekdama užtikrinti ne vien negimusio vaiko teisę į gyvybę, bet ir gerą nėščiųjų psichologinę ir fizinę savijautą. Lietuvoje kol kas toks bendradarbiavimas nevyksta: moterys apie tokius centrus, jų veiklą ir teikiamą nemokamą pagalbą neinformuojamos sveikatos priežiūros įstaigose. Per penkerius KNC gyvavimo metus nė viena nėščioji į šią organizaciją nesikreipė gydytojų patarimu – apie centro teikiamą pagalbą jos susižinojo iš draugų ir pažįstamų.
Atsižvelgdama į tai, A. Kubilienė žadėjo susitikti su Akušerių-ginekologų draugija ir jaunaisiais gydytojais. Susitikimuose bus kviečiama diskutuoti ir teikti siūlymus dėl pagalbos centrų, apie kuriuos vis dar nutylima, aptarti informacinės sklaidos būdus ligoninėse ir poliklinikose. Svarbu pasiekti, kad krizinio nėštumo atveju moterys būtų laiku informuojamos apie įvairiapusę KNC teikiamą pagalbą.
šaltinis: y-news.lt
© 2019 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.