img

Moterys pasakoja apie kontraceptinių tablečių įtaką sveikatai

Moterys pasakoja apie kontraceptinių tablečių įtaką sveikatai

Vis dažniau pasigirsta diskusijos apie kontraceptinių tablečių neigiamas savybes. Neseniai prie jų prisijungė ir BBC, paskelbęs aštuonių moterų iš skirtingų šalių istorijas ir neigiamas patirtis.

Pašnekovės teigė pradėjusios vartoti kontraceptikus dėl įvairių priežasčių: nėštumo prevencijos, cistų gydymo, stipraus menstruacinio kraujavimo palengvinimo. Jų patirtas pašalinis fizinis ir psichinis poveikis taip pat buvo skirtingas.

„Man skaudėjo viso kūno raumenis ir smarkiai plakė širdis“, – sako viena moteris. Antra prisimena prasidėjusią depresiją ir sumažėjusį lytinį potraukį. Kitos teigia, kad kontraceptinės tabletės sukėlė odos problemas, svorio padidėjimą, „gumbus rankų audinyje“, plaučių emboliją ir trombozę (galimai mirtiną kraujo krešėjimą).

Pasak BBC, „kontraceptinės tabletės yra susijusios su 80 proc. didesne depresijos tikimybe ir 6 kartus didesne trombozės rizika“.

„Buvo atvejų, kai tris dienas negalėjau užmigti, nes išgyvenau didžiulius nerimo priepuolius“, – pasakoja viena pašnekovė. „Pradėjau gerti antidepresantus ir vaistus nuo nerimo, ir netgi tuomet vis tiek kildavo dideli priepuoliai, depresiniai nuotaikos svyravimai, kai negalėjau atsikelti iš lovos, eiti į pamokas, ir tai buvo tikras šlamštas.“

Kitai respondentei kontraceptinės tabletės sukėlė „tokią migreną, kad dėl didelio skausmo kildavo priepuoliai […] Turėjau mesti pasirodymus ir mokymą“.

Gera naujiena ta, kad netrukus po tablečių atsisakymo moterų sveikata ėmė taisytis. Bloga naujiena yra ta, kad joms ieškant pagalbos medikai nenustatė, kad kontraceptinės tabletės yra galima jų simptomų priežastis. „Niekas nieko apie tai nesakė, nei vienas psichologas, psichiatras ar ginekologas“, – prisimena nerimo priepuolius patyrusi moteris. Pašnekovė, kurią kamavo migrena ir priepuoliai, sako, kad lankėsi pas 9 neurologus, kurie per dvejų metų laikotarpį jai skyrė 32 skirtingus vaistus.

Viena moteris sako, kad „ant kontraceptinių tablečių pakuočių, lygiai kaip ant cigarečių, turėtų būti nurodytas teigiamas ir neigiamas poveikis“.

BBC praneša, kad iš 45 mln. amerikiečių, vartojusių kontraceptines tabletes, 30 proc. jų atsisakė dėl nepasitenkinimo, kurį dažniausiai sukeldavo „šalutinis poveikis“. Kitas tyrimas ir asmeniniai liudijimai nustatė ryšį tarp per burną vartojamų kontraceptikų ir padidėjusios kraujo krešulių, plaukų slinkimo, Krono ligos, smegenų susitraukimo, krūties vėžio, arterijų kietėjimo, glaukomos ir gimdos kaklelio vėžio rizikos.

Apklaustos moterys užsiminė, kad kontraceptinės priemonės, kurios „vyrams sukeltų tokius pačius simptomus” būtų niekada „neprastumtos“ dėl privilegijos būti vyru (angl. male privilege): „kodėl kuris nors vyras turėtų kęsti šiuos simptomus?”

Tiesą sakant, moterų vadovaujama Planuotos tėvystės organizacija yra viena didžiausių ir atkakliausių kontraceptinių tablečių siūlytojų: organizacija daro spaudimą, kad jos būtų plačiai ir lengvai prieinamos, ir netgi siūlo pagalbą jas be tėvų žinios įsigyjantiems nepilnamečiams.

Abortų milžinės tinklalapyje rašoma apie kai kuriuos galimus šalutinius poveikius ir pastebima, kad tabletė „neskirta visiems“, bet apskritai siunčiama žinutė, kad „Tikėtina, kad kontraceptinė tabletė jums yra visiškai saugi“ ir „daugelis gali jas vartoti be jokių problemų“.

Didėjantis kontraceptinių tablečių neigiamų savybių pripažinimas gali būti platesnės kultūrinės tendencijos dalis. Už abortus agituojantis feministinis internetinis puslapis Refinery29 pranešė, kad jų pačių tyrimo duomenis, mažiau nei pusė tūkstantmečio kartos moterų save laiko feministėmis, nes mano, kad šiuolaikinis feminizmas tokiems klausimams kaip abortai ir gimstamumo kontrolė suteikia per didelį dėmesį.

versta pagal 8 women around the world tell the BBC their birth control horror stories

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.