Dr. Gary‘is Chapmanas savo knygoje Things I Wish I’d Known Before We Got Married (liet. Dalykai, kuriuos būčiau norėjęs žinoti prieš santuoką) rašo apie nusivylimą, kurį jis ir jo žmona jautė ankstyvaisiais santuokos metais.
Jis dalijasi prisiminimais, kaip pradžioje jie net keletą savaičių nevalė tualeto. Gary‘is negalėjo suprasti, kodėl ji nevalo tualeto, nes tai buvo darbas, kurį visada darydavo jo mama. O Carolyn – jo žmona – nesuprato, kodėl tualetų nevalo Gary‘is, nes jos tėvų namuose šis darbas buvo tėčio užduotis. Deja, nė vienas iš jų garsiai neprasitarė apie šį lūkestį. Tik tada, kai Gary‘is galiausiai neištvėrė ir paklausė žmonos, kodėl ji nevalo tualeto, jis suprato, kad ji iš jo laukia to paties. Nereikia ir sakyti, kad jų santuokai tai buvo akis atverianti patirtis.
Tiesos dėlei reikia pasakyti, kad kiekviena sutuoktinių pora gali papasakoti kažką panašaus. Susituokdami žmonės įsivaizduoja, kad pažįsta ir supranta vienas kitą, tačiau ilgainiui paaiškėja, kiek daug neišsakytų lūkesčių nešiojasi vienas kito atžvilgiu įsivaizduodami, kad antrajai pusei šie lūkesčiai akivaizdūs. O tie lūkesčiai gali būti susiję su visokiausiomis smulkmenomis, tokiomis kaip pinigų leidimas, vaikų skaičius, atostogų planai, vertinimas, geriau pirkti naują ar panaudotą automobilį ir kiek jam išleisti, kaip pasidalinti darbus namie ir sode.
Žiūrėdamos atgal net laimingiausios poros pripažįsta, kad maži neišsakyti lūkesčiai ne kartą yra sukėlę įtampą santuokoje. Jos teigia, kad jei galėtų laiką atsukti atgal, visus šiuos dalykus išsiaiškintų iš anksto.
Taigi kokie yra dažniausi neišsakyti lūkesčiai?
Greičiausiai juos ir patys galite numanyti. Dauguma lūkesčių yra susiję su namų valymu ir priežiūra, pinigų panaudojimu, mylėjimosi dažnumu, santykiais su sutuoktinio šeima, darbo ir santuokos derinimu, rūpinimusi vaikais, punktualumu, šventėmis, konfliktinių situacijų sprendimu, maisto ruošimu ir valgymo tvarka. Sąrašas gali tęstis be galo, tačiau bendrą vaizdą turime. Poros santykiuose yra daug erdvės įžeistiems jausmas, nesusipratimams ir su lūkesčiais susijusioms prezumpcijoms.
Nesvarbu, ar dar tik ruošiatės santuokai, ar jau esate susituokę, jei atvirai pasikalbėtumėte apie tai, ko tikitės iš sutuoktinio, viskas taptų daug aiškiau.
Kaip pradėti?
Visų pirma, naudinga savo lūkesčius užsirašyti, net jei manote, kad jau esate apie juos kalbėję. Tada paklauskite savęs, iš kur šie lūkesčiai kyla? Daug dalykų yra susiję su kiekvieno sutuoktinio šeimos tradicijomis ir vertybėmis, santykiais su buvusiais partneriais ir draugais, gyvenimiška patirtimi.
Antra, pasidalinkite šiais lūkesčiais. Kalbėdami apie juos, būkite kiek galima atviresni. Nuomonių skirtumai nereiškia, kad vienas teisesnis už kitą. Kyla klausimas, kaip lūkesčius paversti santykių realybe? Jei vis dar nesate susituokę, būtina žinoti, kur, kalbant apie lūkesčius santuokai, yra jūsų derybų su būsimu sutuoktiniu ribos.
Jei jūs visiškai nesutariate dėl to, kaip leisti pinigus, kiek ir ar turėti vaikų, kaip siekti karjeros ir t.t., nesitikėkite, kad viskas pasikeis žengus prie altoriaus. Daugybė porų klaidingai tikisi, kad po santuokos viskas bus kitaip ir kad jie sugebės pakeisti antrosios pusės mąstymą. Bet sutuoktiniai ne tik kad nepasikeičia, o atvirkščiai, abu dėl tokių bandymų pakeisti vienas kitą gali imti jausti pyktį ir tuštumą.
Neišsakyti lūkesčiai gali būti tylus santykių žudikas
Padarykite sau ir mylimajam paslaugą: sąžiningai išsakykite, ko iš jo tikitės ir paklauskite savęs, ar apskritai tai realistiška. Tik todėl, kad jūsų šeima viena ar kita darė vienaip, nereiškia, kad savo santuokoje būtinai turite elgtis taip pat. Kalbėjimas laiku apie tai, kas jums svarbu, gali išgelbėti jus nuo galvos ir širdies skausmo santuokiniame kelyje.
versta iš How to Deal With Unspoken Expectations
© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.