Nepagydoma neurologine liga sergantis kanadietis paviešino įrašus, kuriuose ligoninės personalas galimai jam siūlo padėti numirti su gydytojo pagalba (angl. medically-assited death).
Kaip praneša CTV, Rogeris Foley‘is (42 metai), kenčiantis nuo smegenėlių ataksijos, apsunkinančios jo galimybes judinti rankas ir kojas, pateikė ieškinį ligoninei, kelioms sveikatos agentūroms, Ontarijo provincijos ir Kanados federalinei valdžiai teigdamas, kad sveikatos specialistai jam nesuteikia jo pasirinktos pagalbos namuose komandos.
Dabar R. Foley‘is paviešino garso įrašus, kuriuose girdimas jo ir dviejų sveikatos priežiūros specialistų pokalbis ligoninėje, kurioje jis guli nuo 2016 m. vasario.
Viename garso įraše iš 2017 m. rugsėjo girdisi, kaip R. Foley‘is kalba apie savo „priverstinį išleidimą iš ligoninės“ ir klausia sveikatos priežiūros specialistų, kiek jis turėtų sumokėti, kad liktų ligoninėje. Po to, kai vyras jam atsako „Nežinau tikslaus skaičiaus, bet jis didesnis nei 1,5 tūkst. dolerių per dieną“, R. Foley‘is jam sako, kad Ontarijo sveikatos ministro teigimu, tai „nelegalu“. Ligoninės darbuotojas atsakė, kad ligoninė „neveda tokio pokalbio kiekvienoje situacijoje… Tik situacijose, kai kas nors bendruomenėje turi planą, kurio pastaroji galimai nepriims“.
Foley‘is atsako: „Jūs jau pažeidėte mano nuostatas… Tad apie kokį planą jūs žinote?“.
Sveikatos priežiūros specialistas atsako: „Rogeri, tai – ne mano pasirodymas. Aš tai pasakau tam atvejui, jei tave domintų mirtis su gydytojo pagalba“.
Kitame garso įraše, įrašytame 2018 m. sausį po to, kai sveikatos priežiūros specialistas paklausia paciento, ar jis nori žaloti save, R. Foley‘is atsako, kad pastarasis „visada galvoja, kad noriu nutraukti savo gyvenimą“, kadangi yra nepatenkintas ligoninės gydymu, o jo prašymas būti išrašytam buvo atmestas. Specialistas pasako, kad Foley‘is gali „prašyti mirties su gydytojo pagalba, jeigu nori nutraukti savo gyvenimą, ar žinai, ką turiu omenyje?“. Pacientas teigia, kad jis verčiamas svarstyti savižudybę, į ką specialistas atsako: „O ne, ne, ne. Aš tik sakau, jei taip jautiesi… Supranti, apie ką kalbu? Nesuprask manęs neteisingai. Sakau, kad nenoriu, kad būtum čia ir norėtum atimti sau gyvybę“.
R. Foley‘io teigimu, jis nusprendė paviešinti įrašus „visiems kanadiečiams, kadangi jo situacija labai pablogėjo po to, kai vos nenumirė“. Jis pridėjo, kad nori, jog žmonės žinotų „visą tiesą prieš tai, kai bus per vėlu išgirsti mano balsą… Tai – tiesa apie tai, kas vyksta Kanadoje, ir yra susiję su tiek daug mirčių su gydytojo pagalba be tinkamos apsaugos bei su kenčiančiam asmeniui reikalingos priežiūros trūkumu. Nesulaukiau priežiūros, reikalingos palengvinti mano kančią ir sulaukiau mirties su pagalba pasiūlymo. Turiu daug sunkių negalių ir esu visiškai priklausomas. Turėdamas tiek laiko, kiek man liko, noriu gyventi tiek oriai ir nepriklausomai, kiek įmanoma“.
Britų Kolumbijos universiteto Socialinio darbo profesorius Timas Staintonas žiniasklaidai sakė, kad garso įrašai „kelia didelį nerimą. Atrodo, kad ligoninė, o ne ponas R. Foley‘is, nusprendė, kad mirtis su gydytojo pagalba yra pagrįstas sprendimas“.
versta pagal Man Suffering From Incurable Neurological Disease Releases Tapes Of Hospital Staff Seemingly Offering Assisted Death
© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.