Neseniai Worcester News pranešė apie vyrą, kuris sako vyksiantis į Šveicariją savižudybei su gydytojo pagalba (angl. assisted suicide). Ribinį asmenybės sutrikimą turintis ir teigiantis, kad vaikystėje buvo prievartautas, Anthony‘is Hayesas sakė, kad jis jau susisiekė su viena žinoma eutanazijos klinika dėl priėmimo.
Vyras teigia, kad eutanazija Jungtinėje Karalystėje turėtų būti teisėta, nes kitaip jo alternatyva yra tik „kristi po traukiniu, kas… mano šeimai sukeltų didesnę traumą“.
Sielvartas likusiems
Vis dėlto artimųjų savižudybę išgyvenę žmonės neturiu jokių abejonių dėl sielvarto, kurį bet kokia savižudybė sukelia šeimos nariams. Liz de Oliveira, kurios duktė Lucy nusižudė praeitų metų vasarį, komentuoja: „Po to, kai pernai mano 22 metų amžiaus dukra nusižudė, išgyvenu nesibaigiantį sielvartą. Ponas Hayesas gali manyti, kad jo gyvenimas nevertas gyventi, tačiau jo ilgėsis ir žmonės kentės svarstydami, ar jie turėjo padaryti daugiau, kad būtų jį sustabdę“, – rašė moteris.
L. de Oliveira tęsia: „Savižudybė tiesiog perkelia skausmą kažkam kitam. Mano dukra nebekenčia skausmo, kuris tikriausiai buvo laikinas, bet aš, jos brolis ir močiutė dabar išgyvenam neįtikėtiną sielvartą, kuris niekada nesibaigs“.
Lucy mirtis paveikė ne tik jos artimiausią šeimą. „Matydama poveikį, kurį mano dukters mirtis padarė šimtams žmonių – ir patikėkite, pone Hayesai, padarys ir jūsiškė – niekada gyvenime kitų nestatyčiau į tokią baisią padėtį, kurioje dabar pati esu kiekvieną minutę“, – sakė moteris.
Ar savižudybė ir savižudybė su gydytojo pagalba yra susijusios?
Savižudybė ir savižudybė su gydytojo pagalba arba eutanazija aptariamos taip, tarytum būtų visiškai skirtingi dalykai, tačiau, kaip parodo L. de Oliveiros liudijimas, savo gyvenimą bet kuriuo būdu nutraukiantis žmogus šeimai ir platesnei visuomenei turi sukrečiantį poveikį. Be to, priešingai tam, ką tvirtina kai kurie žmonės, savižudybės su gydytojo pagalba įteisinimas iš tikrųjų didina bendrą savižudybės lygį.
Kaip teigiama viename straipsnyje, 2015 metų tyrimas apie JAV rodo, kad savižudybės su gydytojo pagalba įteisinimas „nesumažino savižudybių skaičiaus; savižudybė su gydytojo pagalba yra susijusi su 6,3 proc. padidėjusiu bendru savižudybių lygiu, įskaitant savižudybes ir su, ir be gydytojo pagalbos. Vyresnių nei 65 metų amžiaus grupėje savižudybių padaugėjo 14,5 procento“.
Spaudimas pažeidžiamiems
Savižudybės su gydytojo pagalba įteisinimas yra pavojingas ir dėl kitų priežasčių. Žurnalo Economist straipsnyje dr. Peteris Saundersas sako, kad „savižudybės su gydytojo pagalba ir/ ar eutanazijos įteisinimas yra ypatingai pavojingas todėl, kad bet kuris tai leidžiantis įstatymas pažeidžiamiems žmonėms sukuria spaudimą nutraukti savo gyvybę bijant tapti našta giminaičiams, globėjams ar resursų stokojančiai valstybei“. Jis pabrėžia, kad „ypač pažeidžiami yra vyresnio amžiaus, neįgalūs, sergantys ar psichiškai nesveiki žmonės“ – žmonės kaip A. Hayesas, kuris akivaizdžiai turi rimtų psichinės sveikatos problemų.
Savižudybė nėra atsakymas
Neturėtume žiūrėti pro pirštus į įžvalgas tų, kurie pažįstami su liūdesiu dėl apgalvoto kito žmogaus gyvybės nutraukimo. Kaip sako L. de Oliveira, tam, kad tokie žmonės kaip A. Hayesas gautų reikalingą pagalbą, iš tikrųjų reikia daugiau diskusijų apie psichinę sveikatą. „Aš tikrai tikiuosi, kad ponas Hayesas persigalvos. Atvirai pasisakydamas apie savo psichinę sveikatą ir bandydamas padrąsinti kitus elgtis taip pat jis galėtų padaryti daug gero. Savižudybė tikrai nėra atsakymas, kad ir kaip save įtikinėtumėte, kad yra“, – prieina išvados L. de Oliveira.
versta iš Suicide Is Never the Solution
© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.
Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.