img

Vakarų valstybės stiprina negimusios gyvybės apsaugą

Pasaulyje nesiliaujant diskusijoms teisiniais ir moraliniais gyvybės apsaugos klausimais, kai kuriose šalyse viešoji nuomonė ir politiniai sprendimai ima krypti negimusios gyvybės apsaugos naudai.  Praneša LVI bendradarbis Martynas Pilkis.

.

Užsienio naujienų apžvalga

Paruošė Martynas Pilkis

Iliustracija iš washingtontimes.com puslapio

.

Kaip praneša Lifesitenews.com, praeitų metų pabaigoje Ispanijos vyriausybė pritarė įstatymo projektui, pagal kurį ateityje nutraukti nėštumą būtų galima tik išprievartavimo atveju arba jei kyla didelė rizika motinos sveikatai. Šį įstatymą dabar dar turi patvirtinti šalies parlamentas. Nors opozicija imasi jai pasiekiamų priemonių sužlugdyti šį projektą, tačiau padėtis Ispanijos valdžioje leidžia tikėtis negimusios gyvybės apsaugai palankios proceso pabaigos. Šiuo metu valdanti Ispanijos Liaudies partija buvo vienintelė stambi politinė jėga, besipriešinusi 2010 m. abortų teisinio reguliavimo pakeitimams, kuriais ši procedūra Ispanijoje padaryta plačiai prieinama (įskaitant ir abortus nepilnamečiams be jų tėvų sutikimo).

Pokyčiai vyksta ir Europos šiaurėje. Pasak Foundationlife.net, Norvegijos vyriausybė paruošė parlamento tvirtinimui įstatymo projektą, kuriuo būtų visiškai uždrausti itin vėlyvos stadijos abortai (atliekami po 22-os nėštumo savaitės pabaigos). Reikalas išleisti tokį nutarimą atsirado, kai viešumon pateko informacija apie 2010-2011 metais atliktus dvylika vėlyvų abortų. Kai kurių šių abortų aukų širdys dar kurį laiką plakdavo ir po procedūros. Įstatymo sėkmės atveju Norvegijoje ir toliau būtų leidžiama atlikti abortus „dėl socialinių priežasčių“, tačiau jis vis tiek būtų nemažas žingsnis į priekį, nes ankstina ribą, nuo kada negimęs kūdikis laikomas turinčių galimybę išgyventi, taip pat atkreipia visuomenės dėmesį į svarbius teisinius ir moralinius negimusios gyvybės apsaugos klausimus.

Tuo tarpu už Atlanto pastebimi reikšmingi viešosios nuomonės pokyčiai negimusios gyvybės apsaugos klausimais.  Kaip pranešė Gallup.com už abortų ribojimus pasisakančių (pro-life) amerikiečių skaičius 2012 metais pasiekė per visą apklausų istoriją neregėtą aukštumą ir dabar siekia 50% respondentų.  Abortų šalininkų (pro-choice) gretos, nuo apklausų šia tema pradžios 1995 metais, tolydžio mažėjo ir 2012 metais siekė 41% respondentų.  Be abejonės tokiai nuomonių kaitai poveikį turėjo pažangių technologijų suteikiamos galimybės moksliškai tyrinėti negimusio kūdikio vystymosi raidą – akivaizdžiai pademonstravusios, kad unikali žmogaus gyvybė užsimezgia apvaisinimo momentu.

Turint omenyje tokius visuomenės nuomonės pokyčius, nenuostabu, kad ne viena JAV valstija pernai nusprendė abortus bent iš dalies riboti.  Nepaisant glaudaus bendradarbiavimo tarp teisę į abortus palaikančių aktyvistų ir prezidento Baracko Obamos, prieštaraujančio net itin vėlyvų abortų draudimui, Aliaskos, Nebraskos ir Šiaurės Dakotos kongresai nusprendė drausti vėlyvosios stadijos abortus, o Teksaso valstija juos stipriai apribojo.  Lifenews.com praneša, kad iš viso pernai 35 valstijos priėmė 97 žmogaus gyvybę saugančius įstatymus.

Gerų naujienų praėjusiais metais sulaukėme ir iš Jungtinių Tautų Organizacijos, kuri – kaip praneša LVI bendradarbis Justinas Mickus – dažnai tampa įtakingų pro-abortinių grupių, tokių kaip Tarptautinė planuotos tėvystės fereracija, aktyvios veiklos arena.  Pasak C-fam.org, 2013 metų liepą Jungtinių Tautų Saugumo Taryba įsiutino abortų šalininkus, atsisakydama pripažinti abortą tarptautine žmogaus teise.

Šios pergalės, anaiptol, nėra vieninteliai laimėjimai siekiant įtvirtinti žmogaus gyvybės apsaugą 2013 metais.  Pradėdami naujuosius metus galime prisiminti visiems gerai žinomą Europos piliečių iniciatyvą „Vienas iš mūsų“, neseniai Europos Parlamento atmestą Estrelos rezoliuciją ir kitus svarbius laimėjimus.  Be abejones, pergales skaičiuoja ir struktūros, siekiančios teisę į gyvybę subordinuoti teisei į patogų gyvenimą.  Vyksta kova, kurioje gyvybės pergales lems ne daugiamilijoniniai lobistų biudžetai, o jūsų – gyvybės draugų – budrumas ir veikla.

© 2014 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.