img

Teismas Meksikos homoseksualų poroms pripažino „teisę susilaukti vaikų surogacijos pagalba“

Teismas Meksikos homoseksualų poroms pripažino „teisę susilaukti vaikų surogacijos pagalba“

Meksikos Aukščiausiasis Teismas lapkričio 21 dieną nusprendė, kad homoseksualios poros „turi teisę“ susilaukti vaikų pasinaudodamos dirbtinio apvaisinimo ir surogatinės motinystės paslaugomis.

Pranešime žiniasklaidai Teismas nurodė, kad „teisė tapti tėvu ar motina priklauso kiekvienam asmeniui“, todėl „ši teisė turi būti pripažinta ir homoseksualioms poroms, kuriose esantys tėvais arba motinomis galėtų tapti pasinaudodamos mokslo pažanga dirbtinės reprodukcijos srityje“.

Pasak Aukščiausiojo Teismo, „biologinis ryšys“ nėra reikalingas, kad būtų pripažįstama, jog vaikas yra homoseksualios poros sūnus ar dukra.

Teismo sprendimas buvo priimtas byloje, kur du „susituokę“ gėjai pasamdė surogatinę motiną ir bandė susilaukti vaiko įsigiję nežinomos moters iš Jukatano (Meksika) kiaušialąstę bei panaudoję vieno iš gėjų poros spermą. Valdžios įstaigos nesutiko gimusio vaiko įregistruoti kaip dviejų tėvų vaiko dėl „biologinio ryšio“ nebuvimo, todėl poros ieškinys atkeliavo iki Aukščiausiojo Teismo.

Juan Dabdoub, Meksikos Šeimos tarybos pirmininkas komentuoja, jog Teismo sprendimas yra „absurdiškas“ ir peržengia Teismo įgaliojimų ribas: „Tie žmonės tiesiog išgalvoja naujas teises, klaidinančiai interpretuodami įstatymo nuostatas.“ Jis pabrėžia, kad teisėjai turėtų suvokti, kad jie yra ne įstatymo leidėjai. Jo teigimu, tokie sprendimai neigia mažamečio „teisę turėti tėvą ir motiną“: „Teismo teisėjai tapo dievais, diktatoriais, nes niekas negali jų pajudinti, o jie patys gali priiminėti absurdiškus sprendimus. Tokie problemų sprendimo būdai yra pavojingi visai visuomenei.[…] Jei prokreacijai reikia dviejų skirtingų lyčių asmenų, tai ir vaiką auginti reikia skirtingų lyčių asmenims, nes vyrai ir moterys esame skirtingi ir papildantys vienas kitą.“

Teismo sprendimas buvo kritikuojamas visoje šalyje. Marcial Padilla, kitas Meksikos aktyvistas šeimos klausimais pabrėžė, kad Teismas „pavertė vaikus objektais, kurių galima „įsigyti vos užsinorėjus“, tarsi jie būtų produktai, tarsi žmogaus gyvybės sukūrimas būtų kažkieno įgeidžio reikalas. Tai prieštarauja žmogaus orumui, ypač dėl to, kad vaikas yra paverčiamas jį įsigyjančių asmenų objektu. Tai yra vergovės principas.“

Parengta pagal: Los homosexuales de México podrán ‘tener hijos’ por vientre de alquiler

 

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.