img

Dokumentika atskleidė „sekinantį“ kontraceptinių tablečių poveikį psichinei sveikatai

Dokumentika atskleidė „sekinantį“ kontraceptinių tablečių poveikį psichinei sveikatai

Kontraceptinių tablečių vartojimas JAV patvirtintas 1960, Jungtinėje Karalystėje – 1961 metais. Jos nuo pat pradžių buvo kontroversiškos: tabletė gali sukelti rimtą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, kraujo krešulius ir krūties vėžį, taip pat ne tokį rimtą, tačiau vis tiek erzinantį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, padidėjusį svorį, šleikštulį, galvos skausmus ir tinimą. Nauja BBC dokumentika atskleidžia mažiau žinomą kontraceptinių medikamentų keliamą riziką susirgti depresija, jausti nerimą ir savižudiškas mintis.

Dokumentika pavadinimu Kontraceptinė tabletė: kiek ji saugi? (angl. The Contraceptive Pill: How Safe Is It?) atkreipia dėmesį, kad 1 iš 4 gimstamumą kontroliuojančias tabletes vartojusių moterų apklausoje pranešė, kad medikamentas turėjo neigiamą poveikį jų psichinei sveikatai. Manoma, kad už padidėjusias psichinės sveikatos problemas yra atsakingas hormonas progesteronas. Danielė (31 metai) teigė, kad jos justi šalutiniai poveikiai buvo „visiškai sekinantys ir siaubingi. Pradėjusi vartoti medikamentus jaučiausi gerai, o per šešis mėnesius atsirado minčių apie savižudybę.“ Ji aiškino, kad iki tol niekada nėra turėjusi psichinės sveikatos problemų.

Kita šalutinį kontraceptikų poveikį patyrusi pašnekovė Vicky Spratt pasakoja: „Prisimenu, kad galvojau, jog jeigu taip atrodys mano likęs gyvenimas, nenoriu jo gyventi“. Laikraštyje The Independent pastebima, kad daugelis tyrimų, įskaitant ir vieną, tyrusį 800 tūkst. moterų Švedijoje, patvirtina išvadą, kad gimstamumą kontroliuojančios tabletės yra susijusios su prasta psichine sveikata.

V. Spratt teigimu, dalis problemos yra ta, kad moterys nėra tinkamai perspėjamos apie riziką, kurią prisiima vartodamos kontraceptines tabletes. Vienintelis šalutinis poveikis, kuris yra įvardintas JK Nacionalinės sveikatos tarnybos (angl. National Health Service, toliau – NHS) brošiūroje, yra „nuotaikų kaita“. „Ką tai išvis reiškia? Tai gali reikšti bet ką“, – sakė V. Spratt. „Manau, kad NHS mini „nuotaikų kaitą“, kadangi nerimauja, jog moterys bus atgrasytos nuo tabletės ir dėl to padaugės nepageidaujamų nėštumų. Mane stebina, kad nepaisant žinomo ryšio tarp progesterono ir depresijos, NHS tuo nesidomi ir dėl to mes nežinome, kiek bričių yra to paveiktos.“

Teigiama, kad BBC dokumentika siekia ne atkalbinėti moteris nuo gimstamumą kontroliuojančių medikamentų vartojimo, bet atkreipti dėmesį į šią problemą ir padrąsinti atlikti daugiau tyrimų tam, kad moterys būtų informuotos apie rizikas ir duotų iš tiesų informuotą sutikimą.

versta pagal BBC documentary exposes ‘debilitating’ mental effects of birth control

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.