img

Tyrimas patvirtina: berniukų ir mergaičių pasirinkimai didele dalimi nulemti prigimties

Tyrimas patvirtina: berniukų ir mergaičių pasirinkimai didele dalimi nulemti prigimties

Pasak 2017 m. lapkričio mėnesį paskelbto tyrimo, skirtumai tarp berniukų ir mergaičių didžiąja dalimi yra biologiniai ir ne tokie paslankūs, kaip skelbia translytiškumo teorija. Žurnale Infant and Child Development Journal paskelbtas tyrimas daro išvadą, kad su vaikų lytimi susiję pasirinkimai (šiuo atveju, žaislų pasirinkimas) yra ne tiek aplinkos nulemtas padarinys, kiek rodo kažką, kas vaiko viduje yra prigimta. Šie rezultatai prieštarauja LGBTQQICAPF2K+ įsitikinimui, kad lytis yra išugdoma ir paslanki.

Šis tyrimas apibendrino šešiolika ankstesnių tyrimų, iš viso tyrusių 787 berniukų ir 813 mergaičių elgesį. Tyrėjai atrado, kad „berniukai žaisdavo su berniukiškais žaislais dažniau nei tai darė mergaitės, o mergaitės dažniau žaisdavo su mergaitiškais žaislais nei berniukai“. Šie atradimai nenustebins daugelio tėvų, tačiau jie prieštarauja translytiškumo teorijoms, teigiančioms, kad skirtumai tarp lyčių tėra socialinis konstruktas.

Tas pats vidinis su lytimi susijęs pasirinkimas pastebėtas įvairiuose kontekstuose. „Nepastebėta, kad reikšmingą įtaką tam būtų daręs suaugusiojo įsikišimas, tyrimo geografinė vieta, publikacijos data, vaiko amžius ar lyties prasme neutralių žaislų įtraukimas“, – apie apibendrintus tyrimus teigė tyrėjai.

Mokslininkai padarė išvadą, kad šių tyrimų duomenys atskleidė „lyčių skirtumus“, kurie greičiausiai susiję su lyčių biologine prigimtimi. „Rezultatų pastovumas, susijęs su lyčių skirtumais renkantis žaislus, rodo, koks stiprus šis reiškinys ir kad greičiausiai jis yra biologinės kilmės.“

Kaip tam tikrų dalykų asocijavimas parodo mūsų vidinę psichologiją, taip ir vaiko vidinę psichologiją atskleidžia jo laisvas ir autonomiškas pasirinkimas žaisti su vienu ar kitu žaislu. Tyrėjai teigia, kad tokie pasirinkimai „atrodo, yra ir įgimtų, ir socialinių jėgų“ nulemti.

Taip pat tyrimas nurodo, kad vyrų lyties pabrėžtumas su amžiumi tik didėja: „Vyresni berniukai labiau žaidė su berniukiškais žaislais nei jaunesni berniukai. Tokie pokyčiai pasirinkimuose neaptikti tarp mergaičių“. Tyrėjai pasvarstė, kad šis pastebėjimas gali būti susijęs su išaugusiu socialiniu spaudimu mergaitėms išsivaduoti iš lyties stereotipų.

versta iš Boys play with trucks, girls play with dolls: new study finds gender is biological

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.