img

Bryanas Gonsalvesas. Medicininės ir moralinės cheminio aborto problemos

Bryanas Gonsalvesas. Medicininės ir moralinės cheminio aborto problemos

Bryanas Gonsalvesas, internetinės svetainės Catholicism Coffee bei socialinės bendruomenės Servus Dei įkūrėjas ir straipsnių autorius.

 

Kas yra cheminis abortas ir kaip jis atliekamas?

Apžvelgus mūsų dienų žiniasklaidos publikacijas apie medikamentinį abortą, matyti, kad jose pabrėžiamas tariamas Mifepristono ir Misoprostolio preparatais atliekamo aborto saugumas. Tačiau tokia išvada yra klaidinga. Prieš pradedant giliau apžvelginėti su medikamentiniu abortu susijusias sveikatos ir moralines problemas, pirmiausia turime suprasti, kaip šis aborto būdas atliekamas.

Terminas „medikamentas“ turėtų būti suprantamas kaip „bet koks preparatas, naudojamas negalavimui ar ligai gydyti“ [1]. Bet nėštumas nėra nei negalavimas, nei liga; ir Mifepristono preparatas nebuvo sukurtas gydyti negalavimams ar ligoms. Tai abortą sukeliančios tabletės, naudojamos nutraukti vaiko gyvybę motinos įsčiose. Todėl terminas „medikamentinis abortas“ yra klaidinantis, derėtų naudoti terminą „cheminis abortas“.

Cheminio aborto procese naudojami du preparatai. Jis prasideda Mifepristonu (prekinis vardas Mifeprex, teisiškai žinomas kaip RU-486), kuris blokuoja hormoną progesteroną, būtiną palaikyti moters nėštumą paruošiant kūną pastojimui ir reguliuojant mėnesinį menstruacijų ciklą [2]. Šio hormono blokavimas ardo gimdos gleivinę bei sustabdo reikalingų maisto medžiagų tiekimą besivystančiam negimusiam vaikui, taip sukeliant jo mirtį. Misoprostolis (reklaminis vardas Cytotec) vartojamas praėjus 24-48 valandoms po Mifepristono ir sukelia gimdos susitraukimus, kad ją ištuštintų [3]. Visa tai daroma pirmąjį nėštumo trimestrą, kuomet jau aptinkamas vaiko širdies plakimas ir vystosi jo arba jos smegenys bei plaučiai [4].

 

Ką mokslas sako apie žmogaus gyvybės pradžią?

Mifepristono vartojimas ir cheminio aborto procesas, bendrai kalbant, nėra nei saugus, nei kažkas, ką paremia rimti moksliniai tyrimai. Pirmiausia turime pripažinti, kad gyvybė iš tiesų prasideda apvaisinimo metu. Amerikos pediatrų kolegija, nacionalinė licenzijuotų gydytojų ir sveikatos apsaugos profesionalų asociacija, neseniai paskelbė pareiškimą apie mokslinius įrodymus, kada prasideda žmogaus gyvybė. Jame teigiama: „Dominuojanti žmogaus biologijos tyrimų išvada yra tokia, kad atskiro žmogaus gyvybė prasideda apvaisinimo metu. Tokiu metu žmogus jau yra visas, genetiškai atskiras, gyvas individualus žmogiškas organizmas zigotos stadijoje, Homo sapiens rūšies narys, kuriam dar reikia tinkamos aplinkos, kad augtų ir vystytųsi. Skirtumas tarp individo savo suaugusio žmogaus stadijoje ir zigotos stadijoje yra tik formoje, ne prigimtyje [5].

Savo ruožtu dr. Maureen Condic, neuromokslininkė ir Jungtinių Valstijų nacionalinės mokslo tarybos narė [6], rašydamas apie mokslinį požiūrį į žmogaus gyvybės pradžią, pareiškė: „Išvada, kad žmogaus gyvybė prasideda spermatozoido ir kiaušialąstės susijungimo metu, yra nediskutuotina, objektyvi, paremta visuotinai pripažįstamu moksliniu metodu, atskiriančiu skirtingus ląstelių tipus vienas nuo kito, ir gausiais moksliniais įrodymais. Be to, ši išvada visiškai nepriklauso nuo bet kokių specifinių etinių, moralinių, politinių ar religinių pažiūrų į žmogaus gyvybę ar žmogaus embrionus.“ [7]

2017 metais atliktoje apklausoje 4107 amerikiečių buvo paklausta, kada, jų manymu, prasideda žmogaus gyvybė. Respondentai buvo parinkti iš labai skirtingo demografinio ir politinio spektro: 62% jų pasisakė už abortą ir 66% identifikavo save kaip Demokratų partijos rėmėjus; 57% buvo moterys ir 43% – vyrai; 63% buvo baigę koledžą, todėl imtyje buvo daugiau aukštesnį išsilavinimą turinčių asmenų. Kuomet šių respondentų buvo paklausta, kas yra labiausiai kvalifikuotas nustatyti, kada prasideda žmogaus gyvybė, 80% pasirinko biologus, o ne filosofus, religinius lyderius, rinkėjus bei Aukščiausiojo Teismo teisėjus. Kuomet respondentų buvo paprašyta paaiškinti savo pasirinkimą, 91% pasirinkusiųjų biologus atsakė, kad jie yra objektyvūs ekspertai gyvybės studijose. Tos pačios apklausos metu buvo apklausti ir 5557 biologai iš 1058 akademinių institucijų. 63% iš jų buvo nereligingi, 63% buvo vyrai, 95% turėjo daktaro laipsnį, 92% buvo Demokratų partijos rėmėjai ir 85% pasisakė už abortų prieinamumą. Į imtį įtraukti biologai, gimę 86 šalyse visame pasaulyje. Į klausimą, kada prasideda žmogaus gyvybė, 95,7% biologų atsakė, kad ji prasideda apvaisinimo metu [8].

Biologija yra gyvybės mokslas. Šio mokslo pavadinimo kilmė – graikiškas žodis bios (reiškiantis gyvybę) ir logos (reiškiantis mokslą). Biologai tiria gyvų organizmų kilmę, vystymąsi ir sandarą [9]. Kuomet žmonės, tiriantys gyvybę, pasako mums, kad žmogaus gyvybė prasideda apvaisinimo metu, ar neturėtume padaryti visko, kas mūsų galioje, kad apsaugotume vaikus, augančius motinos įsčiose?

 

Piktnaudžiavimas aborto piliule

Kiekvienas abortas atima žmogaus gyvybę, bet cheminis abortas taip pat gali sužaloti motiną ir privesti net iki mirties. Įteisinus cheminį nėštumo nutraukimą, aborto piliules siekiant naudos gali panaudoti prekiautojai žmonėmis, smurtaujantys partneriai ir kiti žmonės, planuojantys jas panaudoti nedorais tikslais. Cheminio aborto įteisinimas gali vesti prie prievartinių abortų skaičiaus išaugimo; jau buvo pasirodę pranešimų apie tai, kaip besilaukiančioms motinoms aborto piliulės sugirdomos joms to nežinant ir su tuo nesutinkant.

2006 m. vyras iš Viskonsino davė savo merginai atsigerti gėrimo, kuriame buvo ištirpdyta Mifepristono tabletė. Kitą rytą ji pasijautė blogai ir neteko savo 14 savaičių amžiaus vaisiaus [10]. 2013 m. vyras apgavo savo besilaukiančią merginą duodamas jai aborto piliulę vietoje tabletės nuo infekcijos, kuria ji sirgo, taip sukeldamas vaiko mirtį [11]. 2014 m. Kanzase gyvenantis vyras buvo suimtas už tai, kad internetu nusipirko Mifepristono piliulių ir įdėjo jų į savo merginos maistą, sukeliant vaisiaus mirtį [12]. 2015 m. vienas norvegas įmaišė aborto piliulių į savo buvusios merginos kokteilį, kas sukėlė persileidimą. Ji prarado savo 12 savaičių vaiką [13]. 2017 m. Virdžinijos gydytojas nubaustas už tai, kad jis sutrynė 4 Mifepristono piliules (800 mg vietoje standartinių 200 mg) į savo merginos arbatą, sukeldamas jos negimusio vaiko mirtį. Jis pripažino savo kaltę ir buvo nuteistas 3 metų laisvės atėmimo bausme ir medicinos licenzijos atėmimu už vaisiaus nužudymą [14]. Mičigane gyvenantis vyras 2018 m. bandė nužudyti savo negimusį vaiką slapta įmaišydamas Mifepristono į savo merginos vandens buteliuką. Tačiau moteris ėmė kažką įtarti ir nuvežė buteliuką į policiją, kur nustatyta, kad jame buvo abortą sukeliantis preparatas. Vyras nusipirko Mifepristoną nelegaliai iš Niujorko narkotikų platintojo, kuris vėliau buvo nuteistas [15].

2018 m. tyrimas pavadinimu „Tyrinėjant galimybę [nelegaliai] įsigyti mifepristono ir misopristolio internete“ identifikavo 18 interneto svetainių, kuriose buvo prekiaujama aborto piliulėmis be medicininio recepto ar medicininės istorijos. Tyrimas baigiamas išvada, kad JAV įsigyti aborto piliulių iš nelegalių prekiautojų internete yra nesudėtinga [16]. Ar tikrai norime sukurti galimybę kažkam įsigyti aborto piliulių internetu ir panaudoti jas blogiems tikslams, pavyzdžiui, prieš savo besilaukiančias partneres, taip nužudant jų vaiką?

Ką apie cheminio aborto pasekmes sveikatai sako moksliniai tyrimai

Norint įvertinti cheminį abortą iš medicininės pusės, privaloma nepamiršti negatyvių pasekmių motinų, besinaudojančių šiais preparatais, sveikatai. Suomių atliktas tyrimas, kuriame buvo tirta 42 619 abortų, atrado, jog cheminio aborto atveju komplikacijų skaičius buvo 4 kartus didesnis nei chirurchinio aborto atveju. Pasak tyrimo autorių, penktadalis visų cheminių abortų baigėsi komplikacijomis. Bent viena nenorima komplikacija pasireiškė 20% moterų, kurioms atliktas cheminis abortas, ir 5,6% moterų, kurioms atliktas chirurginis abortas. Gausus kraujavimas pasireiškė 15,6% cheminio aborto procedūrą išgyvenusių moterų ir 2,1% moterų, kurioms atliktas chirurginis abortas [17].

Panašių išvadų priėjo The Australian paskelbtas žurnalistinis tyrimas, pavadintas „Aborto piliulė nesaugesnė nei operacija“. Jame surinkta informacija apie maždaug 6800 abortų ir skelbiama, kad 3,3% moterų, pavartojusių Mifepristoną pirmajame nėštumo trimestre, pateko į skubios pagalbos skyrių, kai tuo tarpu taip pat nutiko 2,2% moterų po chirurginio aborto. Dar daugiau, skelbiama, kad 5,7% (1 iš 18) Mifepristono vartotojų prireikė pagalbos ligoninėje; chirurginio aborto atveju sugrįžti į ligoninę prireikė 0,4% moterų (1 iš 250). Mifepristono naudojimas antrajame trimestre 33% moterų baigėsi kokia nors chirurgine intervencija, o 4% pasireiškė labai gausus kraujavimas [18] [19].

Savo ruožtu Kalifornijos retrospektyvus stebėjimo grupės tyrimas, naudodamas American Medicaid duomenis, surado, jog pirmajame trimestre atlikto cheminio aborto atveju komplikacijos pasireiškė 5,2% moterų, o chirurginio aborto atveju 1,3%. Šiame tyrime taip pat paminima, kad komplikacijų rizika yra 4 kartus didesnė atliekant cheminį abortą nei chirurginį [20].

2016 m. Švedijoje atliktas tyrimas, kurio metu apklausta 119 cheminį abortą pasidariusių moterų, aptiko, kad beveik pusė (43%) jų kraujavo daugiau nei tikėtasi, o ketvirtadalis (26%) kraujavo daugiau nei keturias savaites [21]. Ingrid Skop, Charlotte Lozier medicininių reikalų instituto direktorė ir 25-erių metų patirtų turinti praktikuojanti akušerė-ginekologė[22], apie Mifepristono-Misoprostolio cheminio aborto režimą pareiškė: „Vidutiniškai cheminį abortą pasirinkusi moteris kraujuoja 9-16 dienų, o 8% kraujuoja daugiau nei mėnesį. Dauguma susiduria su šalutiniais poveikiais, tokiais kaip mėšlungis, gausus kraujavimas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas, drebulys, galvos skausmas, viduriavimas ir galvos svaigulys. Daug moterų susiduria su emociniu išsekimu, kuomet turi matyti savo abortuoto vaiko kūno dalis.“ [23] Ji taip pat paaiškino, kad Mifepristonas prisideda prie sutrikusio uždegiminio atsako, nes blokuoja gliukokortikoidų receptorius, taip padidinant Clostridium sordellii infekcijos ir sepsio riziką, kas kartais baigiasi net mirtimi. [24] Tai patvirtina ir farmakoterapinis tyrimas, atradęs, kad Mifepristonas linkęs sukelti infekciją, galinčią privesti iki mirtino septinio šoko [25].

Apibendrinant, suomių, australų, amerikiečių ir švedų tyrimai bei kitos studijos, taip pat Ingrid Skop asmeninė patirtis patvirtina išvadą: cheminis abortas moterų sveikatai sukelia žalingą poveikį. 

Kažkas galėtų pasakyti, kad šių tyrimų išvadas dėl Mifepristono žalingo poveikio ir rizikos faktorių paveikė juos atlikusių asmenų selektyvios nuostatos. Tačiau daug ką pasako, kad Mifepristono keliamą riziką moterų sveikatai pripažįsta net Mifepristoną gaminanti kompanija Danco Laboratories ir Amerikos maisto ir vaistų administracija (AMVA): „Beveik visos moterys, vartojančios Mifeprex ir misoprostolį, praneša apie nepageidaujamas reakcijas, daugybė jų praneša apie daugiau nei vieną tokią reakciją.“[26]

Kongreso raportas, pateiktas Jungtinių Valstijų Atstovų rūmų Vyriausybės pertvarkos komitetui, „AMVA ir RU486; Sumažinant standartą moterų sveikatai“, atkreipia dėmesį į RU-486 preparatą vartojančiai moteriai kylančią fizinę riziką. Tarp rizikų įvardijamos tokios reakcijos kaip „pilvo srities skausmai, gimdos mėšlungis, galvos svaigulys, nuovargis, nugaros skausmai, gimdos kraujavimas, virusinės infekcijos, makšties uždegimas, karščiavimas, drebulys, dispepsija, nemiga, nusilpimas, kojų skausmai, nerimas, anemija, leukorėja, sinusitas, sinkopė, endometritas/salpingitas/dubens uždegimas, hemoglobino nukritimas žemiau 2 g/dL, dubens skausmai ir alpimas“. Tame pačiame Kongreso raporte suabejojama Mifepristono saugumu ir rekomenduojama pašalinti jį iš prekybos pareiškiant, kad „AMVA suteiktas RU-486 patvirtinimas ir stebėjimas neatitiko standartų ir todėl reikalinga pašalinti šį pavojingą ir mirtiną produktą, kol nuo jo sukeltų žinomų ir numanomų pasekmių nenukentėjo daugiau moterų; jo pašalinimas iš rinkos pateisinamas ir reikalingas, kad būtų apsaugota viešoji sveikata“ [27]. AMVA taip pat perspėjo sveikatos apsaugos personalą dėl sepsio infekcijos ir rekomendavo nustatyti aukštą rizikos indeksą rimtai infekcijai ir sepsiui moterims, kurioms atliekamas cheminis abortas [28].

 

Apie cheminio aborto sukeliamas medicinines problemas pranešama rečiau nei jos pasireiškia

2018 m. AMVA buvo patvirtinusi su Mifepristono vartojimu siejamas 24 mirtis, 4195 nepageidaujamus reiškinius, 1042 hospitalizacijas, 599 per didelio kraujo praradimo atvejus, kuomet reikėjo kraujo perpylimo, ir 412 infekcijų [29].

Tačiau tikrieji įvairių problemų ir nepageidaujamų reiškinių, susijusių su Mifepristonu, skaičiai gali būti kur kas didesni. Tai susiję su ydinga AMVA Nepageidaujamų reiškinių pranešimo sistema. Tai nušviečia The Heritage Foundation parengtas raportas, kuriame teigiama: „Tam, kad taptum sertifikuotu preparatą skiriančiu gydytoju, turi sutikti, kad apie rimtus nepageidaujamus reiškinius praneši tiesiogiai Danco, kuri savu ruožtu tai perduos reguliarių raportų forma AMVA. Bet kuomet moteris patiria aborto komplikaciją, ji greičiausiai apie tai praneš ligoninės priimamajame, o ne piliulę išrašiusiam gydytojui. Nėra galimybių sužinoti, kaip dažnai priimamasis nepraneša apie komplikacijas Danco ar AMVA, nes gali būti nežinoma, kad moteris išgyvena cheminį abortą, o ne persileidimą.“ [30] Be to, moterys, besikreipiančios dėl nepageidaujamų reakcijų po Mifepristono naudojimo, gali nenorėti atskleisti, kad naudojo šį preparatą, nes nenori, kad tai atsirastų jų sveikatos istorijoje[31]. Medicinos profesionalai, kurie neprižiūri cheminio aborto procedūros, bet pasirūpina pas juos atvykusiais infekciją turinčiais ar kraujuojančiais pacientais, neprivalo pranešti apie nepageidaujamas reakcijas į Mifepristoną, net jei žino, kad pacientas naudojo šį preparatą. Preparatą skiriantys gydytojai gali nežinoti nepageidaujamų reakcijų, kylančių po to, kai jie išrašo RU-486, o tokiu atveju, aišku, jie nieko nepraneša[32].

Vyriausybės pertvarkos komiteto raporte apie Mifepristoną taip pat paaiškinamas sistemos ydingumas: „Nors RU-486 patvirtintas naudojimui iki 49 nėštumo dienos, dažniausiai Jungtinėse Valstijose jis išrašinėjamas iki 63 nėštumo dienos. Be to, gydytojai dažnai skiria didesnę dozę nei ta, kurią patvirtino AMVA. Todėl manoma, kad preparatą skiriantys gydytojai dažnai gali nenorėti pranešti apie nepageidaujamas reakcijas, susijusias su gydytojo aplaidumu ar nesivadovavimu AMVA patvirtintais RU-486 skyrimo standartais.“[33] 2016 m. AMVA privalomais pranešti padarė tik tuos atvejus, kurie baigiasi mirtimi. [34]

 

Išvados

Aptarus daugybę mokslinių ir vyriausybinių šaltinių, akivaizdu, kad cheminiai abortai sužeidžia visus. Cheminis abortas nėra vaistas, nes vaistai gydo, o abortas žudo. Jis yra nesaugus ir sukelia sveikatos komplikacijas, tame tarpe septinį šoką, infekcijas ir ilgalaikį ar gausų kraujavimą. Taip pat jis ir socialiai nesaugus, nes aborto piliulės pardavinėjamos be griežto paskyrimo ir gali būti naudojamos piktiems tikslams – nužudyti negimusį vaiką be motinos žinios. Be to, AMVA raportavimo sistemos ydingumas sukuria situaciją, kuomet tiksliai nežinome cheminio aborto sukeltos žalos masto ir jis gali būti gerokai didesnis nei skelbiama tyrimuose. Dėl visų šių priežasčių negalima leisti legalizuoti cheminį abortą.

Kam legalizuoti tai, kas yra pavojinga, dažnai panaudojama neetiškai, siekiant apgauti moteris, ir apie ko sukeliamą žalią mums trūksta pilnos informacijos? Kiekviena žmogaus gyvybė turi įgimtą orumą nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus, lyties, sveikatos būklės ar kokio nors pažeidžiamumo. Jeigu imama negerbti, nebranginti ir nesaugoti žmogaus gyvybės nuo jos pradėjimo, tuomet galiausiai imama nesaugoti, nesirūpinti ir neginti žmogaus gyvybės net ir praėjus daug laiko po jo gimimo. Prisidėkime prie laisvos ir moralios visuomenės kūrimo padarydami viską, kad cheminis abortas nebūtų įteisintas.

 

Vertė Marius Parčiauskas

Straipsnio trumpinta versija anglų k.  – EN

Straipsnio trumpinta versija ispanų k. – SP

Išnašos

[1]

Cambridge, “Cambridge Dictionary,” Cambridge Dictionary, [Online]. Prieinama: https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/medication.

[2]

M. Steven R. Goldstein, “Progesterone,” Healthy Women org, [Online]. Prieinama: https://www.healthywomen.org/your-health/progesterone.

[3]

E. a. M. 2. T. S. a. Q. o. A. C. i. t. U. S. W. D. T. N. A. P. THE NATIONAL ACADEMIES PRESS National Academies of Sciences, „THE SAFETY AND QUALITY OF ABORTION CARE IN THE UNITED STATES National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. 2018. The Safety and Quality of Abortion Care in the United States. Washington, DC: The National Academies Press. https://doi.org/10.17,” 2018. [Online]. Prieinama: https://nap.nationalacademies.org/read/24950/chapter/1.

[4]

M. Israel, „Chemical Abortion: A Review,” The Heritage Foundation, March 26 2021. [Online]. Prieinama: https://www.heritage.org/sites/default/files/2021-03/BG3603.pdf.

[5]

A. C. o. Pediatricians, “When Human Life Begins,” American College of Pediatricians, March 2017. [Online]. Prieinama: https://acpeds.org/assets/imported/3.21.17-When-Human-Life-Begins.pdf.

[6]

J. Mervis, „Crashing the boards: Neuroscientist Maureen Condic brings a different voice to NSF oversight body,” Science.org, 26 November 2018. [Online]. Prieinama: https://www.science.org/content/article/crashing-boards-neuroscientist-maureen-condic-brings-different-voice-nsf-oversight-body.

[7]

M. Condic, „A Scientific View of When Life Begins,” Charlotte Lozier Institute, 24 June 2014. [Online]. Prieinama: https://s27589.pcdn.co/wp-content/uploads/2014/06/On-Point-Scientific-View-of-When-Life-Begins-Condic-2014.pdf.

[8]

S. A. Jacobs, „Balancing Abortion Rights and Fetal Rights: A Mixed Methods Mediation of the U.S. Abortion Debate,” Knowledge.uChicago.edu, 2019. [Online]. Prieinama: https://knowledge.uchicago.edu/record/1883?ln=en#record-files-collapse-header.

[9]

N. U. o. S. a. Technology, „What is Biology at NTNU?,” [Online]. Prieinama: https://www.ntnu.edu/biology/about-us/what-is-biology.

[10]

Archbalt.org, „Man charged with fetal homicide accused of spiking drink,” Archbalt.org, [Online]. Prieinama: https://www.archbalt.org/man-charged-with-fetal-homicide-accused-of-spiking-drink/?print=print.

[11]

L. Mungin, „Man pleads guilty to tricking pregnant girlfriend into taking abortion pill,” CNN, 10 September 2013. [Online]. Prieinama: https://edition.cnn.com/2013/09/10/justice/girlfriend-abortion-case/index.html.

[12]

C. News, „Man accused of killing fetus with „abortion pancake”,” CBS News, 14 July 2014. [Online]. Prieinama: https://www.cbsnews.com/news/man-accused-of-killing-fetus-with-abortion-pancake/.

[13]

R. Sullivan, „Man tricked ex with abortion pill smoothie,” Herald Sun, 12 March 2015. [Online]. Prieinama: https://www.heraldsun.com.au/news/law-order/man-tricked-ex-with-abortion-pill-smoothie/news-story/f7e03a619662f1e457f90041f8c5b4c9.

[14]

H. Perry, „Doctor who spiked his pregnant girlfriend’s drink with FOUR abortion pills is sentenced to three years in prison,” Daily Mail Online, 21 May 2018. [Online]. Prieinama: https://www.dailymail.co.uk/news/article-5753521/Doctor-spiked-pregnant-girlfriends-drink-abortion-pills-jailed.html.

[15]

K. Madden, „Former Grand Rapids man gets five-year sentence for trying to kill unborn child in Wausau,” Wausau Daily Herald, [Online]. Prieinama: https://eu.wausaudailyherald.com/story/news/crime/2022/04/29/jeffrey-smith-grand-rapids-sentenced-five-years-trying-kill-unborn-child-marathon-county-court/9559245002/.

[16]

C. Murtagh, „Exploring the feasibility of obtaining mifepristone and misoprostol from the internet,” ScienceDirect, 27 September 2017. [Online]. Prieinama: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010782417304754.

[17]

M. Niinimäki, „Immediate complications after medical compared with surgical termination of pregnancy,” National Library of Medicine, 14 October 2009. [Online]. Prieinama: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19888037/.

[18]

P. Christopher M. Gacek, „RU-486 (MIFEPRISTONE) SIDE-EFFECTS, 2000 – 2012,” Family Research Council , May 2012. [Online]. Prieinama: https://downloads.frc.org/EF/EF12F08.pdf.

[19]

J. Walker, „Abortion Pill ‘Less Safe than Surgery’,” The Australian, 19 March 2012. [Online]. Prieinama: https://www.theaustralian.com.au/subscribe/news/1/?sourceCode=TAWEB_WRE170_a_GGL&dest=https%3A%2F%2Fwww.theaustralian.com.au%2Fnational-affairs%2Fabortion-pill-less-safe-than-surgery%2Fnews-story%2F459ea5d20e7c06bb83907eac8bc63537&memtype=anonymous&mode=p.

[20]

U. D. Upadhyay, „Incidence of emergency department visits and complications after abortion,” National Library of Medicine, 2015. [Online]. Prieinama: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25560122/.

[21]

M. Hedqvis, „Women’s experiences of having an early medical abortion at home,” Sexual & Reproductive Healthcare, October 2016. [Online]. Prieinama: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1877575616300830.

[22]

C. L. Institute, „About Us,” Charlotte Lozier Institute, [Online]. Prieinama: https://lozierinstitute.org/team-member/ingrid-skop-m-d-f-a-c-o-g/.

[23]

M. Ingrid Skop, „Chemical Abortion: Risks Posed by Changes in Supervision,” Journal of American Physicians and Surgeons, 2022. [Online]. Prieinama: https://www.jpands.org/vol27no2/skop.pdf.

[24]

I. Skop, „Chemical Abortion: Risks Posed by Changes in Supervision,” Journal of American Physicians and Surgeons, vol. 27, no. 2, p. 56 https://www.jpands.org/vol27no2/skop.pdf, 2022.

[25]

R. P. Miech, „Pathophysiology of Mifepristone-Induced Septic Shock Due to Clostridium sordellii,” Annals of Pharmacotherapy, 1 September 2005. [Online]. Prieinama: https://journals.sagepub.com/doi/10.1345/aph.1G189.

[26]

L. Danco Laboratories, „MIFEPREX™ (mifepristone) Tablets, 200 mg For Oral Administration Only,” [Online]. Prieinama: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2000/20687lbl.htm.

[27]

L. Danco Laboratories, „HIGHLIGHTS OF PRESCRIBING INFORMATION,” [Online]. Prieinama: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/020687s020lbl.pdf.

[28]

L. Danco Laboratories, „HIGHLIGHTS OF PRESCRIBING INFORMATION,” [Online]. Prieinama: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/020687s020lbl.pdf.

[29]

A. F. a. D. Administration, „Mifepristone U.S. Post-Marketing Adverse Events Summary through 12/31/2018,” 2018. [Online]. Prieinama: https://www.fda.gov/media/112118/download.

[30]

M. Israel, „Chemical Abortion: A Review,” 26 March 2021. [Online]. Prieinama: https://www.heritage.org/sites/default/files/2021-03/BG3603.pdf.

[31]

U. S. H. O. R. G. R. COMMITTEE, „THE FDA AND RU-486: LOWERING THE STANDARD FOR WOMEN’S HEALTH,” October 2006. [Online]. Prieinama: https://aaplog.wildapricot.org/resources/Souder%20Comm.%20Rprt_RU-486_October%202006_converted%5B1%5D%20(1).pdf.

[32]

U. S. H. O. R. G. R. COMMITTEE, „THE FDA AND RU-486: LOWERING THE STANDARD FOR WOMEN’S HEALTH,” October 2006. [Online]. Prieinama: https://aaplog.wildapricot.org/resources/Souder%20Comm.%20Rprt_RU-486_October%202006_converted%5B1%5D%20(1).pdf.

[33]

U. S. H. O. R. G. R. COMMITTEE, „THE FDA AND RU-486: LOWERING THE STANDARD FOR WOMEN’S HEALTH,” October 2006. [Online]. Prieinama: https://aaplog.wildapricot.org/resources/Souder%20Comm.%20Rprt_RU-486_October%202006_converted%5B1%5D%20(1).pdf.

[34]

U. S. G. A. Office, „Information on Mifeprex Labeling Changes and Ongoing Monitoring Efforts,” March 2018. [Online]. Prieinama: https://www.gao.gov/assets/gao-18-292.pdf.

 

 

 

© 2022, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.