img

Dėl Suomijos parlamento narės religinių įsitikinimų pradėtas tyrimas

Dėl Suomijos parlamento narės religinių įsitikinimų pradėtas tyrimas

Suomijos policija pradėjo tyrimą dėl šalies parlamento narės Päivi Räsänen viešai išreikštų įsitikinimų. Dėl to parlamentarė sulaukė daugybės palaikymo žinučių iš viso pasaulio.

P. Räsänen 2019 metų birželį socialiniame tinkle Twitter kreipėsi į savo Bažnyčios vadovybę, išreikšdama nepritarimą dėl to, kad pastaroji oficialiai rėmė LGBT renginį Pride 2019, ir žinutę papildė Biblijos teksto nuotrauka. Prokuroras dėl parlamento narės elgesio pradėjo keletą tyrimų, vienas iš jų buvo dėl šios žinutės socialiniame tinkle. P. Räsänen jau dalyvavo dvejose apklausose policijoje: viena buvo dėl minėtos žinutės, kita – dėl prieš šešiolika metų krikščioniškai organizacijai parengtos brošiūros apie žmogaus seksualumą. Parlamentarės taip pat laukia apklausa dėl jos duotų interviu vienai televizijos laidai ir radijo stočiai.

Prie P. Räsänen gynybos prisideda ir Laisvės gynimo aljansas (angl. ADF International).

„Laisvoje visuomenėje kiekvienas turėtų turėti teisę laisvai reikšti savo įsitikinimus nebijodamas cenzūros. Tai yra visų laisvų ir demokratinių visuomenių pagrindas. Tai, kad tiek daug žmonių išreiškė palaikymą P. Räsänen, teikia vilties. Kalbos kriminalizavimas pasitelkiant vadinamuosius neapykantos kalbos įstatymus užveria kelią svarbiems visuomenės debatams ir kelia didelį pavojų mūsų demokratinėms santvarkoms. Tokios bylos kuria baimės ir cenzūros kultūrą, ir Europoje tampa pernelyg dažnos“, – sakė Laisvės gynimo aljanso prezidentas Paulas Colemanas.

Tyrimai dėl kalbos pažeidimų Suomijoje

Suomijoje yra nemažai kalbą reguliuojančių įstatymų. Tarp jų – ir „kurstymo etniniu pagrindu“ įstatymas, kurį pažeidus gali būti skiriama iki dvejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Policija anksčiau buvo nutraukusi tyrimą dėl P. Räsänen brošiūros ir priėjusi išvados, kad tolimesniam tyrimui pagrindo nėra. Tačiau šalies generalinis prokuroras baudžiamąjį tyrimą atnaujino. 2020 m. kovo 2 d. policija apklausė P. Räsänen dėl brošiūros, o prieš tai ji 2019-ųjų lapkritį buvo apklausta dėl žinutės Twitteryje.

Kovo 5 d. parlamentarei buvo pranešta, kad generalinis prokuroras prieš ją pradėjo dar du tyrimus. Vienas tyrimas pradėtas dėl jos komentarų televizijos laidoje 2018 m. Šioje laidoje P. Räsänen su vedėju diskutavo religinėmis temomis, taip pat aptardami P. Räsänen asmeninius įsitikinimus. Ketvirtojo tyrimo centre atsidūrė 2019 m. gruodžio 20 d. duotas interviu radijui, kur P. Räsänen buvo paprašyta pakomentuoti laidos temą „Ką Jėzus galvotų apie homoseksualus?“.

Reaguodama į policijos tyrimą, ji sakė: „Niekada nemaniau, kad pasidalinusi nuoširdžiais įsitikinimais tapsiu baudžiamojo tyrimo objektu. Tai man buvo visiška staigmena. Būdama krikščionė ir demokratiškai išrinkta parlamento narė, dažnai girdžiu dalykus, su kuriais nesutinku, kartais – labai stipriai. Būdavo, kad jausdavausi įžeista. Tačiau manau, kad geriausias atsakas į tai yra daugiau diskusijų, o ne cenzūra. Šie policijos tyrimai kelia susirūpinimą dėl mūsų Konstitucijos ir tarptautinių žmogaus teisių sutarčių garantuojamų laisvių ribojimo. Religijos ir žodžio laisvei didelį pavojų kelia tai, kad mes tomis teisėmis nesinaudojame. Tikiuosi, kad šie kriminaliniai tyrimai nepaskatins krikščionių savęs cenzūruoti. Aš savo teisėmis naudosiuosi. Raginu kitus elgtis taip pat.“

Laisvės gynimo aljanso teisinis patarėjas Lorcanas Price’as teigė: „Europos Žmogaus Teisių Teismas patvirtino, kad teisė į saviraiškos laisvę gina ne tik populiarias idėjas, bet ir tas, kurios meta iššūkį status quo. Galite palaikyti P. Räsänen žodžio laisvę nepriklausomai nuo to, ar sutinkate su jos pozicija. Jei norime patys turėti laisvę, turime ją suteikti ir tiems, su kuriais nesutinkame. Tolerancija turi eiti abiem kryptimis. Jei iš viešumos pašalinsime kitokius įsitikinimus turinčius žmones, ne tik pažeisime teises, kurias saugo tarptautiniai ir Europos įstatymai, bet nuskurdinsime savo visuomenę.“

Žodžio laisvę palaikančios žinutės iš viso pasaulio

Laisvės gynimo aljansas ne tik prisideda prie parlamentarės gynybos, bet ir užsiima žinios apie jos bylą sklaida visuomenėje. Dėl to daugybė visuomenės narių išreiškė moteriai palaikymą.

Atsakydami į organizacijos kvietimą paremti P. Räsänen, žinutes atsiuntė šimtai žmonių iš viso pasaulio. Pavyzdžiui, žmogus iš Kanados rašė, kad „Laisva visuomenė reiškia laisvę galvoti ir išreikšti savo mintis, nepaisant to, kas gali jaustis įžeistas.“ Tuo tarpu palaikymą suomei siunčiantis serbas rašė, kad kiekvienas turi turėti teisę laisvai kalbėti: „Jei imsime nustatinėti, ką žmonės gali sakyti, o ko ne, nebegyvensime laisvoje, demokratinėje visuomenėje.“ Palaikymo žinutės plūdo iš įvairiausių pasaulio kampelių.

P. Räsänen Suomijos parlamente dirba nuo 1995 metų. 2004–2015 m. ji buvo krikščionių demokratų pirmininkė, o 2011–2015 m. ėjo vidaus reikalų ministrės pareigas. Tuo metu ji buvo atsakinga už Bažnyčios reikalus Suomijoje.

parengta pagal: Finnish MP receives messages of support from around the world in free speech case

© 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas” (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.