img

Už atsisakymą prekiauti gimdos spiralėmis nubaustas vaistininkas kreipiasi į teismą

Paskelbta: 

Už atsisakymą prekiauti gimdos spiralėmis nubaustas vaistininkas kreipiasi į teismą

Už žmogaus gyvybę pasisakantis vaistininkas, kurio licencija buvo suspenduota po to, kai jis atsisakė pardavinėti gimdos spirales, kreipiasi į Europos Žmogaus Teisių Teismą (toliau – EŽTT).

„2015 m. į vaistininko Bruno Pichono vaistinę užėjusi klientė tikėjosi gauti gimdos spiralę“, – paaiškino vaisininką atstovaujantis Europos teisės ir teisingumo centras (toliau – ECLJ). Vaistininkas paaiškino, kad šių prekių neturi ir pasiūlė jų įsigyti iš kelių kitų netoliese esančių vaistinių.

2016 m. Prancūzijos pareigūnai nubaudė B. Pichoną savaitei suspenduodami jo praktiką dėl prietaiso, kuris veikia kaip abortifikuotojas. Prancūzijos teisėje egzistuoja tam tikra sąžinės laisvės apsauga sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams, bet ne vaistininkams.

„Draudimas savaitę verstis farmacija gali atrodyti kaip lengva bausmė, bet tikroji jos reikšmė yra ta, kad bausmė įpareigoja B. Pichoną ateityje pardavinėti gimdos spirales ir kitus panašius produktus (pavyzdžiui, ekstrinę kontracepciją), t. y. ši bausmė verčia jį veikti prieš savo sąžinę arba atsisakyti profesijos“, – rašė ECLJ.

Po pakartotinių nesėkmingų apeliacinių skundų Prancūzijoje, B. Pichonas kreipiasi į EŽTT. ECLJ teigimu, Prancūzijos ir tarptautiniai precedentai yra jo pusėje.

„Jokie standartai nereikalauja vaistininkų prekiauti konkrečiais produktais“, – rašė ECLJ, cituodamas ankstesnius Prancūzijos teismo sprendimus, kurie nustatė, jog vaistininkai negali būti baudžiami už neaprūpinimą kontraceptikais, jeigu jie neturi kontraceptikų, kuriais galėtų aprūpinti.

Taip pat ECLJ pastebi, kad EŽTT 2011 m. patvirtino, kad valstybės privalo „užtikrinti […] veiksmingą sveikatos priežiūros specialistų sąžinės laisvės įgyvendinimą“, o Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja yra priėmusi rezoliucijų, remiančių „teisę į sąžinės prieštaravimus medicininės priežiūros kontekste“.

Deja, dėl teisinių sunkumų ir negalėjimo verstis praktika B. Pichonas „nutraukė savo profesinę veiklą 63 metų amžiaus, t. y. penkeriais metais anksčiau nei numato nustatytas terminas“, – pridėjo ECLJ. „Jis pardavė savo vaistinę ir daugiau nebėra registruotas kaip vaistininkas.“

Europos teisės ir teisingumo centras pastebi, kad nors pergalė Europos teisme pačiam B. Pichonui būtų per vėlyva, jis viliasi, kad jo pastangos ateityje pasitarnaus tiems, kurie kitu atveju būtų „verčiami atsisakyti savo pasirinktų profesijų“ tam, kad galėtų „gyventi pagal savo įsitikinimus“.

versta iš French pharmacist punished for refusing to sell IUDs appeals to human rights court

© 2018 – 2020, Laisvos Visuomenės Institutas.

Informaciją, kurią skelbia VŠĮ „Laisvos visuomenės institutas“ (LVI), galima naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ir kitur tik nepakeistą bei nurodant LVI kaip šaltinį. Bet kokius teksto, pavadinimo ar kitus LVI paskelbtos informacijos keitimus būtina suderinti info@laisvavisuomene.lt el. paštu ir gauti LVI sutikimą.

1. PERIODINĖ PARAMA KAS MĖNESĮ


 

Teikti kas mėnesinę paramą galite per savo

elektroninės bankininkystės sistemą -

sudarę periodinio mokėjimo sutartį.

 

 



2. VIENKARTINĖ PARAMA

 

Įprasta vienkartinė parama bankiniu pavedimu

VšĮ Laisvos visuomenės institutas

K. Paco g. 4, Vilnius

J.a.kodas: 303081003

Sąskaitos nr.: LT417300010135577285

Bankas: Swedbank, AB, 73000, HABALT2

Paysera sąskaita:

EVP8310002518134 (LT283500010002518134)

3. 1.2 % NUO GPM











Kad ir kokiu būdu nuspręstumėte paremti LVI, džiaugtumėmės turėdami Jūsų kontaktus, kad galėtume Jums padėkoti, pakviesti į rėmėjams skirtus renginius. Laikydamiesi duomenų apsaugos reikalavimų, mes įsipareigojame niekam jų neatskleisti ir naudoti tik nurodytu pagrindu. Praneškite apie savo paramą el. paštu info(eta)laisvavisuomene.lt.

Nuoširdžiai dėkojame Jums už išreikštą pasitikėjimą ir paramą.